środa, 7 stycznia 2015

AgileByExample 2014 Wrażenia - Part 1/2 [Polish]

W ostatnim czasie uczestniczyłem w Agile By Example 2014. Na konferencji przedstawione zostały ciekawe praktyki, pomysły i tematy do przemyśleń.

Wśród zaprezentowanych wystąpień, najbardziej interesujące według mnie były:

1 Deweloping Great Scrum Masters, Lean Startup for Agile Product Management - Ángel Medinilla, - trafne spostrzeżenia, energetyczne forma.

2 Feedback candies - Krzysztof Czajka, - ciekawa praktyczna metoda,

3 A dead Scrum Master is a useless Scrum Master - Paweł Słowikowski, - bardzo ważne spostrzeżenia oparte na doświadczeniu,

4 How to build MVP with Walking Skeleton and Story Mapping - Andrzej Winnicki, - przedstawiona nowoczesna metoda tworzenia MVP oparta na praktycznym wdrożeniu,

5 Staying On Track - Pawel Wrzeszcz, cenne, proste sugestie warte przypomnienia,

6 The Antimatter Principle - Bob Marshall, ciekawa forma prezentacji, temat do przemyślenia,

7 NoEstimates - Alternatives to Estimates - Henri Karhatsu, - praktyczne, proste uwagi odnośnie estymacji

8 What went wrong - Kate Terlecka, ciekawa forma prezentacji o dostosowywaniu się do zmian.

9 Lessons in Gravity: Helping Good Ideas Reach Escape Velocity - David Hussman, - David nakreślił (własnym rysikiem) tak obszerny temat o projektowaniu, myśleniu, wspieraniu tworzenia, że można by stworzyć obszerny artykuł.

Zanotowałem niektóre key note-y:

skupienie na meeting-u, np. Steve Jobs zawsze pytał czemu tu jesteś, w komunikacji na meeting-ach powinno być używane zrozumiałe nazewnictwo, minimum viable learning.

i wiele, wiele ciekawych...

Konferencja miała cztery formy wymiany wiedzy: key note-y, integracja poza salą, open space discussion i pytania do eksperta.

Można było skorzystać z dwóch sal, na których równolegle przedstawiane były dwie linie prezentacji. Niestety trafiły się prezentacje z nieprzemyślaną formą lub słabym przedstawieniem przez prelegenta- czasami była to autoreklama.

Zamiast wykładu można było skorzystać z open session discussion lub zadać pytania ekspertowi.


“LeanStartup”

Najbardziej przebojowe prezentacje przedstawił Ángel Medinilla. “Developing Great Scrum Masters”, “Lean Startup for Agile Product Management” prezentacje te to po prostu była bomba energetyczna. Na pierwszą niestety nie wybrałem się, co później okazało się błędem.

W tym czasie Lukasz Szóstek w sesji "Just how much upfront design and architecture do you need?" próbował udowodnić, że projekt Philipsa multimedialnego odtwarzacza dla biegaczy, był słusznie realizowany w modelu Waterfall. Zaprezentował kilka ciekawych przykładów projektowania skomplikowanych algorytmów metodą Waterfall. Osobiście nie zgodzę się, że nie dało się tego projektu realizować według Agile. Tym bardziej, że Philips z nieznanego powodu zamknął projekt. Według mnie była to kolejna prezentacja pokazująca trzeźwe spojrzenie na różne typy projektów informatycznych i ich skomplikowanie.

Temat “Developing Great Scrum Masters” można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.infoq.com/presentations/hire-scrum-master.

Natomiast “Lean Startup for Agile Product Management” zawierał podstawy LeanStartup http://en.wikipedia.org/wiki/Lean_startup . Prezentacja rozpoczęła się w kuriozalny, a zarazem śmieszny sposób. W małej sali kinowej nie wypełnionej do końca co chwilę przychodziły osoby i zajmowały miejsca. Trudno to zobrazować, ale sala wypełniła się po brzegi, kanapy przy prelegencie, schody, wolny teren przy drzwiach, tak , że osoby musiały zaglądać do sali przez uchylone drzwi :-).

Padła nawet propozycja, aby zamienić salę z małej na główną na czas tego jednego wykładu.

Dla osób, które pierwszy raz czytają o LeanStartup, mogę powiedzieć że jest to nowa dziedzina tworzenia produktu opisana przez Eric Ries i Steve Blank. Podejście to opiera się na Agile oraz na myśli jak stworzyć produkt w małych działających kawałkach zwanych MVP. LeanStartup jest obecnie najnowocześniejszym, bardzo trudnym podejściem tworzenia najtrafniejszych produktów. Podczas sesji poruszone były podstawowe elementy LeanStartup:

- zrozumienie wartości jaką ma mieć produkt dla klienta,

- myślenie o problemie, a nie o rozwiązaniu,

- zwrócenie uwagi na wartość finansową produktu,

- cykliczne wdrażanie produktu,

- budowanie celu i liczenie metryk,

- zarządzanie backlog-iem,

- usuwanie niepotrzebnych funkcjonalności - “Kill a Feature Day”

Dla osób, które znają już ten temat, to prezentacja w ciągu kilkudziesięciu minut tylko w barwny sposób ukazywała podstawy LeanStartup bez praktycznych przykładów, czy też sugestii. Wydaje mi się, że ten temat był wybrany dla osób nie znających w ogóle LeanStartup. Czy bym polecił tą prezentacje?

Myślę, że tak, bo forma przedstawienia tematu przez Ángel Medinilla była naprawdę godna uwagi: energia, ekspresja i sporo humoru. Polecam wszystkim zobaczyć na żywo prezentację Ángel Medinilla.


AgileByExample 2014 Wrażenia - Part 2/2

----------------

Jeśli zainteresował Cie temat/zawartość post-a i mógłbyś wpisać mi swój komentarz, aby ten post był lepszy. Proszę wypełnij formularz:

Google form

Twój komentarz jest szalenie ważny dla mnie.

Mail jest opcjonalny i może służyć tylko do współpracy nad tym artykułem. Z mojej strony mogę zapewnić Cię, że dane nie zostaną udostępnione.

DZIĘKI

Brak komentarzy: